• Šrámy na duši

  24. října 2018 I I Žádné komentáře

  Na své cestě životem máme každý z nás připraveny nějaké překážky. Představme si ty malé jako oblázky a ty větší jako balvany. Jejich odstraňování, tedy řešení daných životních zkoušek (které vnímáme jako problémy), nás mnohému učí. To, že někteří rodiče svým dětem umetají cestičku, je pro potomky jistě pohodlné, ale je to ve skutečnosti „medvědí služba“. Oblázek totiž nezmizí, ale časem se na jejich cestě objeví znova. „Medvědí služba“ takových úzkostlivých rodičů spočívá v tom, že pouze odsunou řešení úkolů svých dětí. Jenomže oblázek mezitím naroste…

  Jsou také rodiče, kteří (většinou nevědomky) na cestu svého potomka oblázky nebo dokonce balvany přidávají. Takovým oblázkem může být i pouhé slovo – nevhodná kritika, posměšek, odmítnutí,… Hledání pravé příčiny pozdějších problémů, které vznikly v útlém dětství a ovlivňují náš život, je jako dobrodružná cesta za tajemným pokladem. Při pátrání po jednom takovém pokladu jsem pomáhala svému kamarádovi:

  Lukáš se mi svěřil, že ho velmi uráží jednání jeho bývalé manželky s ním. Na první pohled nebyly viditelné žádné důvody, rozvedeni byli několik let, majetkově spolu nebyli nijak vázáni, rovněž neměli spory ohledně výchovy jejich společné dcery. Přesto s ním bývalá manželka jednala přezíravě, pohrdavě, ponižovala ho.

  I když je to pro mnoho lidí nepochopitelné („já přece nic špatného nikomu nedělám!“), je potřeba VŽDY hledat příčinu u sebe. Proč se to děje zrovna mně? Co ve mně způsobuje, že přitahuju takové jednání? Začali jsme tedy společně hledat faktický původ potíží. Vedla jsem Lukáše po jeho cestě zpátky do dětství a pátrali jsme po skutečné příčině jeho aktuálního problému. A po nějaké době se úspěch dostavil. Poklad (pravá příčina jednání jeho bývalé manželky) byl nalezen!

  Jaký poklad se před Lukášem skrýval? Lukáš přišel na svět předčasně, byl nedonošeným, neduživým miminkem. Pro jeho maminku byl rozčarováním, které před ním nijak neskrývala. Tady se zrodil Lukášův problém: neměl se rád. Tato emoce ovlivňovala celý jeho život – chtěl matce i svému okolí ukázat, že si pozornost zaslouží. Byl nadaný a ctižádostivý, ale zároveň si v sobě nesl pochybnost a nelásku sám k sobě. To bylo příčinou mnoha potíží v jeho životě.

  Odhalení pravé příčiny obtíží bylo pro Lukáše velmi silným citovým otřesem. Lukáš byl však odhodlaný zbavit se toho balvanu, a ochotně spolupracoval. Za svoje úsilí (a odvahu!) byl po zásluze odměněn – dostavila se velká úleva, jak se mu z prsou odvalil balvan, který ho spoustu let tížil. Zbavil se tak emoce, která jej provázela životem. To, jak vnímal sám sebe, vysílal i navenek – ke svému okolí, a to bylo důvodem, proč jeho bývalá manželka s ním tak jednala. Když se za nějaký čas po terapii potkal se svou bývalou ženou, v jejím chování už předchozí způsoby nezaznamenal.

  Mám zkušenost, že všechny trampoty se dají (vy)řešit. Záleží na tom, jak je ten balvan velký, ale především záleží na našem přístupu, ochotě, otevřenosti, odhodlanosti, trpělivosti a důvěře. Často se povede zbavit problému brzy, jindy to stojí víc úsilí, někdy musí na určitou věc „dozrát“ čas. Výsledek však stojí za to! 🙂

  5/5 - (2 hlasů)
  5/5 - (2 hlasů)
  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..