• Nenechte se otrávit!

  7. agosto 2019 I I 2 comentarios

  Dovolená ve Španělsku mě přivedla k zamyšlení nad chováním lidí k sobě navzájem. Líbilo se mi, jak se tam lidé spolu zastavují, povídají si, usmívají se na sebe.., jako by k sobě měli blíž. Že by za to mohlo to přímořské počasí? Že by jim sluníčko zlepšovalo náladu a dodávalo pozitivní energii?

  Zažila jsem tam mnohé milé příhody. Ráda vzpomínám na setkání se starší paní, která nám poradila, když jsme cestovali místní dopravou. Jela stejnou trasu jako my a vzala si nás „pod křídla“. Na konci cesty se s námi loučila, jako bychom patřili do její rodiny a k našemu překvapení jsme dostali „dos besos“ (pusu na každou tvář).

  Laskavý přístup vytváří krásnou atmosféru mezi lidmi a je zadarmo. Dobrá pohoda a tolerance k druhým vychází z člověka samotného. Milý člověk kolem sebe šíří příjemnou energii, která ovlivňuje i ostatní (a naopak).

  Většina z nás cestuje hromadnou dopravou a co si budeme povídat, nebývá to zrovna žádný med – mnozí jsou nevrlí, protože se jim nechce vstávat nebo jedou do práce, která je nebaví, školáci jsou nervózní z písemek nebo zkoušení, jiní prožívají nějaké osobní problémy… no a to se všechno kumuluje na malém prostoru a není před tím úniku. Kolikrát pak stačí sebemenší šťouchnutí, které spustí konflikt.

  Vím, že je někdy těžké nenaštvat se, když se k nám někdo chová jako hulvát. Takový člověk dokáže zkazit i část dne. Jak mu v tom zabráním? Rozlišuju dvě roviny – vnější a vnitřní. Do vnější úrovně zahrnuji komunikaci s okolím, tedy to, co je vidět. Navenek se zachovám podle konkrétní situace – buď ty nepříjemné projevy ignoruju a s dotyčným se nebavím, nebo mu dám jasně (a klidně i rázně) najevo svoje mantinely, za které ho nehodlám pustit.

  Důležitější je ale ta vnitřní úroveň – nenechat se tím člověkem (jeho agresivitou) nakazit. Proč bych si ten JEHO problém měla na sebe stáhnout? Jsem to pak já, kdo dál šířím špatnou náladu; to je jako roznášet nakažlivou nemoc – otrávím tím nejen sebe, ale i svoje okolí!

  A jak tomu čelit? Pomohlo mi, udělat si před sebou pomyslný štít a odrážet jím projevy takového člověka. Ty patří jemu, nikoliv mně, a proto je důležité si je na sebe nevztahovat, nebrat si je osobně (Co když je nešťastný? Má problémy? Neví si rady a ventiluje to tím nejnemožnějším způsobem?). Spokojený a vyrovnaný člověk neútočí na druhé, konflikt vyvolává ten, kdo má nějaký problém.

  Postupně jsem si kolem sebe vytvořila ochranný obal vyplněný laskavou energií. Je mi v něm moc dobře a dávám si pozor, aby se mi neporušil a neotevřel se prostor pro vniknutí nějakých nepříznivých energií. Příjemnou atmosféru uvnitř si udržuji svou pozitivní myslí, kterou současně šířím kolem sebe a ovlivňuji jí i své okolí.

  A když vám někdo nedopatřením šlápne na nohu, či vás praští batohem a k omluvě přidá i milý úsměv, podupaná noha nebo šťouchanec ani nebolí, jako by je ten ohleduplný přístup hned uzdravoval. A co třeba ochotná prodavačka či milá úřednice za přepážkou nebo pozdrav od cizího člověka s přáním pěkného dne? Jistě mi dáte za pravdu, že vám takový okamžik zpříjemní den.

  Proč ale čekat na popud zvenčí, když my sami můžeme vytvářet dobrou náladu a být pro druhé milou společností? Tolerance, respekt k druhým a trocha toho úsměvu dělá fakt divy. A neznamená to, že ohleduplný a milý k ostatním může jen ten, kdo nemá starosti.

  4.9/5 - (8 votos)
  4.9/5 - (8 votos)

  2 opiniones en “Nenechte se otrávit!”

  1. dneu dice:

   …atˇžijem dnes, či za starého Říma, nic nás nesmí otrávit..

   1. ZitZivot dice:

    Pro jistotu s sebou raději v kapse nosit protijed.

  Deja una respuesta

  Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

  Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.