• Energie slov

  12. září 2018 I I Žádné komentáře

  Mnozí se mnou budete jistě souhlasit, že vše kolem nás je v pohybu. Ze školy si pamatuji, jak jsme pod mikroskopem pozorovali kmitající se částice buněk. Byli jsme jak u vytržení: v listu rostliny, který se navenek sám od sebe nepohyboval, panoval při podrobném prozkoumání čilý ruch!

  Stejně jako v listu rostliny, pohyb je i tam, kde to pouhým okem nepozorujeme. Že vibrace můžeme cítit i u slov, na to jsem přišla až později. A není to nijak složité, stačí pozorně vnímat svoje tělo, jak na něj/na nás různá slova působí.

  Rozdělme si slova do dvou skupin – na negativní a pozitivní.

  • Jak se cítíte, když používáte slova jako smutek, strach, bolest, ztráta, utrpení, závist, nemoc, vrah, hlupák, blbec,…?
  • A jaké máte pocity při vyslovení slov láska, radost, štěstí, zdraví, pomoc, tanec, zpěv, oslava, laskavost, vstřícnost, ochota, miláček,…?

  Jistě mi dáte za pravdu, že při vyslovení první skupiny slov se necítíme dobře. Opakem jsou slova v druhé skupině. Při nich v těle vnímáme příjemné pocity – radost, štěstí, teplo, prostě se cítíme hezky.

  Kdo si chce pohrát s energií slov, může si je rozdělit do více skupin, například na agresivní, smutná, veselá, uklidňující,… a pozorovat, jaké pocity v našem těle vyvolávají, jak se cítíme v energii slov té dané skupiny. Je zajímavé, jak stejná slova můžou působit rozdílně – na někoho negativně, na jiného naopak pozitivně. Záleží na tom, jaké má kdo ve svém životě zkušenosti.

  Třeba slovo lékař:

  • ten, co uzdravuje, pomáhá, zachraňuje (vyvolává energii bezpečí)
  • ten, který sděluje špatné zprávy, působí fyzickou bolest (vyvolává energii bolesti)

  Nebo slovo otec:

  • laskavý, moudrý, je s ním legrace, kamarád (vyvolává energii radosti)
  • trestající, kontrolující, náladový, přikazující (vyvolává energii strachu)

  Slova jsou velmi frekventovaným komunikačním prostředkem. Jaká slova nejvíc používáme, když někomu něco sdělujeme, když o někom hovoříme, když mluvíme o sobě…? Hodnotící, kritická, pesimistická, nenávistná nebo naopak vlídná, vstřícná, laskavá, pozitivní,…? Podle toho, jaká slova nejčastěji vyslovujeme, takovou energii kolem sebe tvoříme a podle toho se pak taky cítíme.

  Slovo tvoří nerozlučnou dvojici s myšlenkou a tento pár má velký vliv na to, jak nám je. Laskavá slova nás dokonce i pomohou dostat se z nepříjemného rozpoložení a zvednout nám náladu. Není to nic, co bychom neznali – ten prima pocit, když nás obsluhuje milá a ochotná prodavačka, nebo když se setkáme s galantním mužem.

  Dostáváme od nich příjemnou energii, ale stejně tak ji můžeme vytvářet i my sami – tím, jak myslíme a jaká slova používáme. Jejich energie pak zpětně působí na nás i na naše okolí. Co vysíláme, to přitahujeme. Energiemi jsme ovlivňováni daleko víc, než si umíme (nebo chceme) připustit. My máme tu moc energie tvořit. ?

  5/5 - (5 hlasů)
  5/5 - (5 hlasů)
  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..