Alchymie spaní
16. enero 2019 I I No hay comentariosBýváte po ránu fit nebo se probouzíte unavení? Jste „skřivan“ nebo „sova“? Kolik hodin denně spíte? Stačí vám to? Podobné otázky jste si jistě pokládali, když jste někdy nemohli usnout nebo se budili s únavou… Ale napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, JAK spíte?
Vím, že se mi jinak spí, když nemám starosti, když nemusím vstávat na budík, když jsem zdravá, když usínám v prostředí nezasaženém různými zářiči a spoustou dalších vymožeností civilizace.Tohle jsou individuální věci a jejich řešení zabere nějaký čas. Proč ale neudělat pro sebe něco hned? Pojďme si nastavit příznivé podmínky pro vydatný spánek. Je to důležitý krůček k tomu, abychom se cítili lépe. ?
Někteří z vás asi namítnou, že se jim nejlépe usíná u televize. Souhlasím. Kolik pořadů jsem kvůli tomu neviděla do konce! Ale když jsem se pak přesunula do postele, se spaním to bylo horší. U televize se dobře usíná, ale takový spánek není pro tělo dobrý. Stejně tak není prospěšné usínat nad rozečtenou knížkou.
Čeho bychom se měli dále vyvarovat? Nechodit spát s plným žaludkem, neřešit před spaním stresující záležitosti (hororové filmy nejsou zrovna ideálním uspávadlem, protože v době spánku naše podvědomí stále ještě zpracovává to napětí z filmu). Není dobré uléhat s plnou hlavou úkolů na další den (napište si je do notýsku a „osvoboďte hlavu“). Ani počítač, noťas či mobil nejsou těmi nejlepšími kamarády pro zdravý spánek…
Příznivým místem pro spaní je klidná, vyvětraná místnost, s omezeným počtem rostlin. A hlavně bez techniky, která září umělým modrým světlem a neustále „vysílá“. Vypínám doma na noc i wifi – i když jsou v dosahu další, tak aspoň uberu z toho záření, které mám u sebe nejblíž (i to málo má svůj význam).
Tyto zásady asi všichni známe. Zapomněla jsem ale na jednu důležitou věc. Vlastně jsem až do nedávné doby netušila, jak moc je důležitá. Je to TMA. Neměla jsem potíže usnout při světle a s oblibou jsem říkala, že tmu si nosím s sebou, stačí jen zavřít víčka. To byl ale můj velký omyl! To, že nemám problém usnout při světle nemá nic společného se zdravým spánkem. Pokud mluvíme o kvalitě spánku, tak právě ta tma zde hraje významnou roli.
Vyzkoušela jsem si ten rozdíl – spala jsem při světle, které dopadalo do místnosti z veřejného osvětlení (nechápu, proč světlo z lamp nedopadá jen na chodník?!) a spala jsem i v místnosti, kterou jsem maximálně zatemnila, včetně zakrytí světelných číselníků. Za několik dní, vlastně nocí, jsem na sobě začala cítit ten rozdíl. Spala jsem celou noc jako „dudek“ a po probuzení jsem byla naprosto fit. Už nebylo nutné si dávat budík o půl hodiny dřív, abych měla čas se po ránu „přemluvit“ vstát z postele…
TMA – že mě to nenapadlo dřív! Vždyť je to tak logické! Přece člověk je součástí přírody! Stačí se rozhlédnout a uvědomit si, jak se zvířata a rostliny chovají, jak reagují. Začne se stmívat a příroda se ukládá ke spánku, svítání jí zas dává signál k probouzení. Stejně tak to měli i naši předci…
Člověk neustále hledá a vymýšlí podmínky pro kvalitní spaní, ale přitom zapomíná na svoje samozřejmé potřeby. Umělým světlem narušujeme přirozené procesy v našem těle, které pak nemůže produkovat „spánkový hormon“ melatonin (pro jeho tvorbu je zapotřebí úplná tma). Lidská civilizace se hodně vzdálila přírodě a je potřeba si konečně připustit, jak moc negativní to má dopad i na člověka. Biologické procesy v našem těle jsou narušovány všudypřítomným světelným smogem, a proto si tu tolik potřebnou tmu v noci musíme udělat sami.
Není pochyb o tom, že je spánek nezbytný pro správnou funkci našeho těla, především pro regeneraci nervového systému. Jeho nedostatek nebo špatná kvalita mají za následek únavu a s tím spojenou i sníženou pozornost a výkonnost. V dlouhodobém horizontu může vést i ke vzniku nemocí. Je nějaký důležitější důvod k tomu, proč v noci „nezhasnout“? ?